Przygotowania do sesji wizerunkowej ( opis rozszerzony )

Fotografia biznesowa / wizerunkowa – z czym to się je?

Pewnie myślicie, że sesje wizerunkowe czy biznesowe są nie dla Was. Tylko dla wysoko postawionych pracowników korporacyjnych? 

Jeśli tak, to jesteście w błędzie.

Profesjonalne zdjęcie, które kreuje odpowiedni wizerunek w sieci, to ponad 50% dobrego odbioru na starcie. Niestety w tym przypadku przysłowie
„Nie oceniaj książki po okładce? się nie sprawdza. Ponieważ potencjalny klient/pracodawca/kontrahent częściowo ocenia nas po pierwszym wizualnym wrażeniu.
Fotografia biznesowa wykonana w studio, plenerze lub firmie to narzędzie, które pozwoli „się dobrze sprzedać” naszemu odbiorcy czy to w CV czy profilach typu Facebook, LinkedIn, Instagram.

Na rynku pracy, stosowny profil to podstawa naszego sukcesu !!!
Nie ma tutaj znaczenia czy jesteś osobą, która lubi zdjęcia czy nie, dobre zdjęcie musisz mieć i uwierz mi, że NIE jest to kwestia urody czy predyspozycji.
Dla nas jako fotografa nie ma znaczenia czym zajmujesz się zawodowo, każdemu możemy wykonać profesjonalną sesję wizerunkową.

Jak przygotować się do profesjonalnej sesji portretowej?
O tym będzie poniżej..

Zacznijmy od samego fotografa: jakiego wybrać? Gdzie zrobić zdjęcia?

Każdy fotograf ma swój styl ustawiania, komunikacji, obróbki…Dlatego na początku warto zapoznać się z jego portfolio i podpytać czy jest w stanie zrobić nas interesujące zdjęcie.
Kolejną ważna sprawą dla wielu osób jest sposób komunikacji. Uważam, że w tego typu fotografii nie musi być między Wami chemia ( Ty a fotograf ) wystarczy, że zastosujesz się do zaleceń podczas sesji i wszystko będzie dobrze, ponieważ większość z klientów nie pozuje na co dzień i taka sesja fotograficzna nie jest dla nich czymś prostym i naturalnym.
Oczywiście zdarzają się osoby, które mają naturalny dar lub są przeszkolone pod wystąpienia i to akurat bardzo przydaje się na sesji.
Są fotografowie bardzo wyluzowani, którzy dbają o bardzo swobodną atmosferę sesji, ale bywają bardziej stoiccy, którzy starają się utrzymywać biznesowe otoczenie swoich sesji.
Ostatnią ważną sprawą jest to, w jaki sposób chcesz siebie przedstawić.
Ja absolutnie jestem fanem zdjęć w studio fotograficznym. Nasze mieści się w Gdańsku i dojazd do niego nie przeszkadza nawet osobą bez własnego pojazdu.

Omówię jednak wszystkie opcje, które możemy zaproponować.
Plener fotograficzny jest dla osób, które odrobinę swobodniej czują się przed aparatem lub chcą mieć zdjęcie bardziej połączone ze swoim środowiskiem pracy.
Gabinet, firma, miejsce pracy tutaj proponujemy osobom, które prowadzą markę osobistą lub chcą podkreślić mocny związek z tym czym się zajmują.
Studio fotograficzne chyba najbardziej uniwersalne miejsce. Dzięki niemu ma się swobodę działania i na pewno jest mniej stresu niż w plenerze lub miejscu pracy.
Do tego zdjęcia biznesowe wykonane w studio są bardzo uniwersalne dla CV lub LinkedIn i kompletnie nie przesadzają nam tutaj warunki atmosferyczne.
Oczywiście fotograf tutaj dostosowuje się do preferencji klienta i bez problemu dostosuje taką sesję.

Przygotowania do sesji:

1. Dress Code

Twój styl jest formą wyrazu oraz ekspresji, a strój który wybierzesz będzie pokazywał Twoją osobowość oraz preferencje.
Moja rada przy wyborze stroju jest następująca:
Minimalizm i prostota są ponadczasowe.

Zacznij od koszuli, bluzki, i następnie dokładaj marynarkę lub inne ubrania wierzchnie.
Przynieś 2-3 rzeczy które zmienia nam cała stylizację i będą dawać inne odcienie na zdjęciu.
Upewnij się, że przyjdziesz w wyprasowanych rzeczach, ponieważ zagniecenia są trudne i bardzo czasochłonne do usunięcia w postprodukcji, a to jest już dodatkowy koszt.
Przy pełnych portretach kolory najlepiej stonowane i nie błyszczące, absolutnie źle wyglądają koszule w kwiatki, paski i inne mieniące się dodatki.
Mocne i odważne kolory dobrze się sprawdzają przy ciaśniejszym portrecie typu head shot .
Obuwie wygodne i dopasowane. Mimo, że na 99% zdjęć ich nie widać to lepiej, żeby nie prowadziły do dyskomfortu podczas sesji.

Rada dla panów oraz pań, jeśli jest taka możliwość to umów się przed sesją do fryzjera, makijażystki lub barbera. Dzień wcześniej nie zażywaj alkoholu bo to źle wpływa, co widać na zdjęciach.
Panowie: dobra fryzura i zadbany zarost to praktycznie 70% sukcesu ,a koszula + dopasowana marynarka to często wszystko, czego potrzebujemy.
Panie mają odrobinę trudniej 🙂 tutaj dobry makijaż oraz fryzura są niezbędne. Na dzień przed sesja proszę nie testować kosmetyków, zażywać opalania, farbować włosów, bo to mocno obniża końcowy efekt.

3. Makijaż i twarz

Co zrobić, żeby skóra przed wizytą u makijażystki się nas słuchała? Oto kilka rad nasz makijażystki, która może w naszej pracowni portretowej wykonać profesjonalny makijaż.

Dzień przed sesja warto nałożyć maseczkę nawilżającą.
Pamiętaj nie eksperymentuj z nowymi kosmetykami:)
Nie korzystaj z solarium lub kąpieli słonecznych krótko przed spotkaniem.
Pij dużo wody i wyśpij się dzień przed!
Przed makijażem właściwym dobrze nawilż skórę.

4. Jak nauczyć się robić „dobrą minę”

Poświeć kilka minut w domu, aby sprawdzić, który profil się Tobie bardziej podoba. Znajdź takie ustawienie ciała będzie Tobie pasowało. Jeśli jednak po kilku minutach z ciałem nie będzie dobrze szło, to skup się na samej twarzy. Dobry fotograf postara się Ciebie dobrze poukładać:)

5. Ostatnie, ale naszym zdaniem najważniejsze.

Warto na sesję w miarę przyjść wypoczętym oraz wyspanym. Nie warto absolutnie umawiać się na sesje po imprezie lub maratonie w pracy.
Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ nawet dobry retusz jest widoczny i im mniej jest widocznej ingerencji w ostatecznej postprodukcji tym lepiej.

W czasie sesji fotograficznej

U nas zawsze leci jakaś fajna muzyka, bez problemu włączymy to, co aktualnie lubisz, bo jest to wyborny sposób na dobry nastrój i złagodzenie stresu. Twoje ciało podziękuje za to, bo nie będzie takie spięte na sesji.

Nie zmuszaj się do uśmiechu, jeśli tego nie czujesz. Lepiej zrobić uśmiech oczami niż silić się na pokazywanie wszystkich ząbków. Daj sobie chwilę, aby na samym początku przyzwyczaić się do całej sytuacji. Pierwsze zdjęcia i tak często idą do śmietnika:) więc się tym nie stresuj.

Co dalej?

Po sesji zgrywamy wszystkie zdjęcia na server i podsyłamy do wyboru. Ty ostatecznie wybierasz ile zdjęć się podoba a my je ostatecznie retuszujemy.
Sporo osób myśli, że w Photoshopie da się zrobić wszystko… i to prawda:) prawie wszystko:) ale niektóre rzeczy lepiej zrobić dobrym makijażem lub zdrowym snem niż wielogodzinnym dłubaniem podczas obróbki. Musisz mieć świadomość że, fotograf również chce oddać dobre zdjęcia.
Praca nad jednym zdjęciem często to czas ok. 60 min, ale to nie tylko retusz a również, dopasowanie kolorystyczne, przygotowanie plików pod publikacje.

Jeśli przyjdziesz na sesję w wygniecionej koszuli lub niechlujnym makijażu to poprawianie tego może wiązać się z dodatkom opłatą i często przewyższa koszty samej sesji.

Jeśli dotrwaliście do końca tego wpisu to znaczy, że naprawdę interesujesz się sesją portretową 🙂
Dziękujemy za poświęcony czas i zapraszam do naszego studia.